S&P 500 طولانی ترین اسلاید از فوریه 2020 را به پایان رساند، اما Reversal که در محرک BOE پایه گذاری شد غیرقابل اعتماد است


نقاط صحبت S&P 500، FTSE 100، GBPUSD، VIX، EURUSD و USDCNH:

  • چشم انداز بازار: USDJPY نزولی زیر 141.50; نزولی طلا زیر 1680
  • در واکنش به شدیدترین افزایش بازدهی طولانی مدت Gilt در بیش از نیم قرن گذشته، بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد که در تلاش برای تثبیت سیستم خود، اوراق قرضه نامحدود خریداری خواهد کرد.
  • تعهد بالقوه عظیم بریتانیا به اقتصاد خود – ششمین اقتصاد بزرگ جهان – به تغییر وضعیت S&P 500 از شیرجه 6 روزه آن کمک کرد، اما آیا این یک حرکت پایدار است؟

هوشمندتر تجارت کنید – برای خبرنامه DailyFX ثبت نام کنید

نظرات بازار به موقع و قانع کننده را از تیم DailyFX دریافت کنید

مشترک شدن در خبرنامه

بررسی ریسک محرک: S&P 500 و FTSE 100

چه چیزی لازم است تا بازارها از سقوط عمومی خود در سال 2022 بالا بروند؟ به ظاهر، سیاست پولی گسترده و غیر متعارف. در جلسه گذشته، بانک انگلستان (BOE) برای رسیدگی به مشکلات مالی ایجاد شده در سیستم مالی بریتانیا که توسط «بودجه کوچک» هفته گذشته تشدید شده بود، وارد عمل شد. بریتانیا پیش از این بین مشکلات بحران انرژی آتی، تعهد بانک مرکزی برای مبارزه با تورم با نرخ‌های بالاتر و هشدار مبنی بر اینکه اقتصاد ممکن است در حال حاضر در رکود باشد، تحت فشار بود. پس از آنکه دولت جدید ترکیب سیاست های خود را در هفته گذشته اعلام کرد، افت نگران کننده در بازارهای سرمایه محلی و پول محلی به شدت شتاب گرفت… و شروع به کشاندن بازارهای جهانی به سمت خود کرد. در حالی که ظاهراً «بانک مرکزی» راه خود را به سرفصل اخبار باز می‌یابد، بازارها مایل بودند تا بخشی از مسئولیت‌های انتقال یافته دهه گذشته را انجام دهند. جهش نسبتاً گسترده بود، اما به نظر می‌رسید بزرگترین رالی S&P 500 در 7 هفته پایانی برای طولانی‌ترین افت متوالی (شش جلسه) برای فراگیرترین معیار از زمان اوج گیری همه‌گیری در فوریه 2020 بوده است.

نمودار S&P 500 SMA 20 و 200 روزه با شمع های متوالی (روزانه)

image1.png

نمودار ایجاد شده در پلتفرم Tradingview

بازگشت در دارایی های ریسک در این جلسه گذشته به طور قابل توجهی گسترده بود، اما عملکرد اصلی به معیارهای بریتانیا می رود. برای بازار سرمایه محلی، برگشت FTSE 100 از پایین ترین سطح روزانه، هم برای ناظران بازار و هم برای معامله گران فنی برجسته است. تشخيص به روز رساني تغيير جزر و مد در جلسه گذشته يا زمان آن سخت نبود. تعهد BOE برای متعادل کردن برنامه سیاست مالی به ظاهر مشکوک دولت (که فرصتی برای توضیح در گزارش میان مدت 23 نوامبر خواهد داشت) یک رویداد جدی در بازار بود. بانک مرکزی اعلام کرد که برنامه های خود را برای شروع فروش دارایی های دولتی خود از روز دوشنبه به تعویق می اندازد و به نوبه خود متعهد به خرید مقدار نامشخصی از اوراق قرضه بلندمدت در کوتاه مدت خواهد بود. از FTSE 100 بریتانیا، به نظر می‌رسید که اخبار نسبت به نشانه‌های فنی زمان‌بندی خوبی داشته باشند. برگشت ناگهانی شاخص اتفاقاً باعث ایجاد یک «دم» روزانه شد که متناسب با نوسان پایین در منطقه 6800/66840 تا آوریل 2021 است.

نمودار UK 100 با 20 SMA و “Wicks” (روزانه)

image2.png

نمودار ایجاد شده در پلتفرم Tradingview

پیامدهای یک سیاست رها شدن از چهارمین بانک مرکزی توسعه یافته جهانی

با توجه به تغییر جزر و مد کلی در سیاست پولی جهانی با توجه به افزایش نرخ ها و برنامه هایی برای عادی سازی ترازنامه (یعنی بازگرداندن محرک ها به بازار)، انتظار می رود نوسان کمتری در معیارهای ریسک بازار سرمایه وجود داشته باشد. طی چند ماه گذشته، این عهد ناگسستنی را شنیده‌ایم که در راستای مبارزه با تورم افسارگسیخته، مسکن از سیستم تخلیه خواهد شد. این امر بازار را در لبه جدی قرار داده و بازارهای سرمایه را کاهش داده است که بخش اعظمی از سرمایه‌گذاران را با توجه به پشتوانه مقامات پولی افزایش داده‌اند. این ترس و فشار بازار حداقل به طور موقت و با محدودیت برنامه خرید Gilt توسط BOE کاهش یافت. با این حال، من معتقدم که اگر این تسلیم جهانی ثابت نشود، بی‌ثباتی ذاتی سیاست‌های رقابتی رو به جلو را بیشتر خواهد کرد.

نمودار ترازنامه های عمده بانک مرکزی به میلیاردها دلار آمریکا (ماهانه)

image3.png

نمودار ایجاد شده توسط جان کیکلایتر

به‌طور کلی‌تر، ارزش این را دارد که بپرسیم آیا اعلام سیاست BOE می‌تواند از یک پیشنهاد منفرد برای ثبات در بازارهای بریتانیا به یک انگیزه گسترده‌تر برای ریسک‌پذیری در بازار به طور کلی تبدیل شود. من به شدت نسبت به این افزایش اعتماد به نفس مشکوک هستم. دو چیز وجود دارد که من عموماً معتقدم می‌تواند بازارها را به صورت سیستمی تغییر دهد: تغییر عمده در پس‌زمینه اقتصادی (که ماه‌ها طول می‌کشد تا آشکار شود) یا اهرم زدایی کامل از قرار گرفتن در معرض ریسک. هزینه 35 در VIX مطمئناً نمایه خطرات ضمنی را افزایش می دهد، اما از افراطی که معمولاً برای بازاری که تسلیم شده است فاصله دارد. من تقریباً 50 را یک علامت در VIX برای تماشا در نظر می‌گیرم، اما واقعاً یک افزایش ناگهانی در ضمنی – هزینه پوشش ریسک‌های درک شده – است که من نظارت می‌کنم.

نمودار شاخص نوسانات VIX با SMAهای 20 و 50 هفته ای (هفتگی)

image4.png

نمودار ایجاد شده در پلتفرم Tradingview

آنچه برای حرکت رو به جلو باید تماشا کرد: EURUSD و USDCAD

همانطور که به نیمه آخر هفته ادامه می دهیم، افزایش قابل توجهی در وزن ریسک رویداد برنامه ریزی شده وجود دارد. در حالی که لفاظی های بانک مرکزی هنوز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، فهرست های اقتصادی ممکن است واکنش قاطع تری را از سوی بازارهای غیرقطعی ایجاد کند. با کنار گذاشتن جلسات سخنرانی برنامه ریزی شده از سوی مقامات فدرال رزرو، ECB و BOE در روز پنجشنبه، من به ویژه به بینش تورمی در هر دو اقتصاد منطقه یورو و ایالات متحده علاقه مند خواهم بود. بازارها می‌توانند به طور علّی از همه این فهرست‌های کلیدی عبور کنند، اما با توجه به ماهیت نامشخص شرایط پس‌زمینه، می‌توانند به یکی از موضوعات سطح بالا نیز پایان دهند.

ریسک رویداد کلان بحرانی در تقویم اقتصادی جهانی برای 48 ساعت آینده

image5.png

تقویم ایجاد شده توسط John Kicklighter

از نظر وزن بنیادی، ریسک رویداد در حدود EURUSD طی 48 ساعت آینده بدون برابر است. این جفت ارز به لطف تأثیرات سرریز اقدامات BOE – هم از نظر ثبات مالی اروپا و هم از نظر کلی تر تقاضاهای پناهگاه امن، از بزرگترین رشد یک روزه خود (+ 1.4 درصد) در نزدیک به هفت ماه گذشته برخوردار شد. در آینده، تأثیرات اساسی محلی تر خواهند شد. قبل از اینکه به گزارش تورم روز جمعه ایالات متحده (معیار مورد علاقه فدرال رزرو) برسیم، تعدادی از مقامات FOMC برنامه ریزی شده است که در جلسه روز پنجشنبه صحبت کنند. در مورد نقش یورو، شاخص CPI آلمان، نظرسنجی‌های احساسات منطقه یورو و انتظارات تورمی مصرف‌کننده EZ ترکیبی قوی از یک منطقه تحریک‌آمیز مورد علاقه بنیادی ارائه می‌دهند.

توصیه شده توسط John Kicklighter

نحوه معامله EUR/USD

نمودار EURUSD با SMA 50 روزه، نرخ تغییر 1 روزه و موقعیت معاملات آتی خالص COT (روزانه)

image6.png

نمودار ایجاد شده در پلتفرم Tradingview

خارج از نقدشونده ترین جفت ارز، پتانسیلی برای دلار کانادا وجود دارد که از ریسک رویداد با مشخصات بالا برای نوسانات استفاده کند. مجموعه ای از اعتماد تجاری، میانگین درآمد هفتگی و داده های تولید ناخالص داخلی ماهانه می تواند USDCAD را به میزان قابل توجهی در حد یک اجاره استثنایی افزایش دهد. برای هدفمندترین ریسک رویداد، تصمیم بانک مرکزی مکزیک نرخ بهره را به موضوعات اساسی کاهش می دهد. انتظار می رود این گروه 50bps افزایش یابد، اما در مقایسه با کاری که فدرال رزرو انجام داده است یا آنچه BOE انتظار می رود انجام دهد، نسبتاً رام است. علاوه بر این، این یک بازیگر اصلی بازار در حال ظهور است. آیا برای خارج کردن USDMXN از یک گوه عظیم کافی است؟ ارزش آن را دارد که به آن توجه کنید.

نمودار USDMXN با SMA 50 هفته ای (هفتگی)

image7.png

نمودار ایجاد شده در پلتفرم Tradingview

کشف کنید که چه نوع معامله گر فارکس هستید

منبع