SARB 75 bps افزایش می یابد زیرا تورم بسیار بالا باقی می ماند


SARB با 75 امتیاز پایه

  • 3 نفر از 5 عضو MPC به 75 امتیاز پایه رای مثبت دادند
  • با وجود بدتر شدن چشم انداز رشد، بازگرداندن تورم به هدف 6 تا 5 درصد، همچنان محور اهداف بانک است.
  • چشم انداز UZD/ZAR: ZAR از ضعف اخیر دلار سود برده است، اما بدتر شدن شرایط بنیادی محلی ممکن است مهلت کوتاه مدت را محدود کند.

image1.png

داده های اقتصادی زنده را از طریق DaliyFX ما سفارشی و فیلتر کنید تقویم اقتصادی

یک نکته اساسی: کاهش برق و تورم بالاتر از هدف بر رشد تاثیر می گذارد

رشد

SARB رشد تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم را به 0.4 درصد و رشد سه ماهه چهارم ناامیدکننده 0.1 درصد پیش بینی می کند که عمدتاً به دلیل قطع برق است. این تصویر به ترتیب با رشد تولید ناخالص داخلی 1.1، 1.4 و 1.5 درصدی در سال های 2023، 2024 و 2025 اندکی بهتر می شود.

تورم

تورم در ماه می امسال در صورتی که هدف 3-6 درصدی بود، از سطح بالایی عبور کرد و از آن زمان ثابت شده است که حاکمیت بر آن دشوار است. کاهش قیمت جهانی نفت با کاهش قیمت نفت خنثی شده است که منجر به تغییر بسیار کمی در قیمت‌ها در پمپ‌های سوخت می‌شود که به افزایش تورم کمک می‌کند، اگرچه قیمت‌ها به طور پیوسته در سراسر جهان افزایش یافته است. انتظار می رود که تورم اصلی تنها در سه ماهه دوم سال 2024 به نقطه میانی هدف بازگردد.

تامین برق

یک عامل اصلی که به سطوح ناچیز رشد تولید ناخالص داخلی اضافه می کند، وضعیت نوسان عرضه برق است. Eskom هشداری صادر کرده است که قطعی برق در فصل تعطیلات و پس از آن ادامه خواهد داشت و قطعی‌ها برای شش تا دوازده ماه دیگر ادامه خواهند داشت، زیرا تنها ارائه‌دهنده برق این کشور تعمیرات اساسی و پروژه‌های سرمایه‌گذاری سرمایه‌ای را آغاز می‌کند که قرار است عرضه محدود را کاهش دهد.

توصیه شده توسط ریچارد اسنو

معاملات فارکس نیوز: استراتژی

USD/ZAR در زمان افزایش نرخ اعلام شده کاهش یافت، اما اقدام قیمت به سرعت بهبود یافت و در حوالی اوج روز معامله شد. با توجه به تعطیلات ایالات متحده برای روز شکرگزاری امروز و تجارت محدود فردا، نقدینگی احتمالاً پایین خواهد ماند. بنابراین، حرکات گسترده در حجم سبک تر بعید به نظر می رسد.

نمودار 5 دقیقه ای USD/ZAR

image2.png

منبع: TradingView تهیه شده توسط ریچارد اسنو

چشم انداز راند آفریقای جنوبی (ZAR).

ZAR در حال حاضر بهترین ماه خود از ژانویه 2019 را سپری می کند که عمدتاً ناشی از دقایق FOMC و کاهش ارزش دلار بوده است. این صورتجلسه بازارها را تأیید کرد که روایت در حال تغییر در فدرال رزرو از افزایش تهاجمی نرخ بهره به افزایش‌های متوسط ​​در آینده مناسب‌تر است. بارزترین نکته در این صورتجلسات نقل قول بود، «اکثریت قابل توجهی از شرکت‌کنندگان به این نتیجه رسیدند که کاهش سرعت افزایش احتمالاً به زودی مناسب خواهد بود»، که منجر به تعدیل معمول «ریسک، کاهش دلار» شد که به نفع افزایش قیمت بود. در ارزهای بازارهای نوظهور مانند راند. شاخص نرخ تغییر (آبی) نشان می‌دهد که نوامبر بهترین ماه برای ZAR در برابر دلار از ژانویه 2021 است. راند نسبت به سال پربال دلار تا به امروز حدود 6 درصد کاهش یافته است، به این معنی که احتمال افزایش نرخ دلار وجود دارد. معکوس شدن درازمدت مطمئناً توجه گاوهای نر ZAR را از سطوح فعلی و بالا جلب خواهد کرد.

نمودار ماهانه USD/ZAR

image3.png

منبع: TradingView تهیه شده توسط ریچارد اسنو

نمودار روزانه خستگی صعودی را نشان می دهد که در ماه های اکتبر و نوامبر امسال به دلیل عدم موفقیت در رسیدن به بالاترین سطح در حالی که تعدادی فتیله بلندتر را نیز نشان می دهد – نشان دهنده رد قیمت های بالاتر است.

حرکت نزولی به زیر چنگال صعودی شکست و اکنون سطح روانی 17.00 و بالاترین سطح جولای قبل را آزمایش می کند. سطح بعدی حمایت در 16.70 ظاهر می شود و منطقه اصلی بعدی حمایت در 16.20 ظاهر می شود. با این حال، حجم کمتر روز شکرگزاری احتمالاً منجر به حرکتی معتدل خواهد شد تا زمانی که معامله‌گران آمریکایی روز دوشنبه بازگردند.

نمودار روزانه USD/ZAR

image4.png

منبع: TradingView تهیه شده توسط ریچارد اسنو

توصیه شده توسط ریچارد اسنو

ایجاد اعتماد در معاملات

— نوشته ریچارد اسنو برای DailyFX.com

با ریچارد در توییتر تماس بگیرید و دنبال کنید: @RichardSnowFX

منبع