SARB با 75 Bps افزایش می یابد، راند تقویت می شود


افزایش نرخ SARB، تحلیل USD/ZAR

  • SARB 75 امتیاز پایه افزایش می یابد – احساس فشار از طرف همتایان جهانی و تورم محلی
  • سطوح فنی کلیدی USDZAR قبل از تصمیم فدرال رزرو برای نرخ بهره ارزیابی شد
  • FOMC و تولید ناخالص داخلی ایالات متحده فرصت بالقوه ای را برای تغییر نزولی USD/ZAR ارائه می دهند

SARB 75 Bps افزایش می یابد زیرا همتایان جهانی افزایش نرخ را افزایش می دهند

بانک مرکزی آفریقای جنوبی (SARB) به افزایش 0.75 درصدی نرخ وام محلی رأی داد. افزایش 75 واحدی به منظور همگامی با افزایش شتابان افزایش نرخ در کشورهای توسعه یافته و همچنین برای آرام کردن مسیر فعلی تورم که از محدوده هدف 3 تا 6 درصد عبور کرده است، ضروری تلقی شد.

تقسیم آرا:

  • 1 رای برای 50 bps
  • 3 رای برای 75 bps
  • 1 رای برای 100 bps

در اوایل ماه جاری، بانک مرکزی کانادا با افزایش کامل نرخ‌ها به میزان 1% یا 100 واحد در ثانیه، بازارها را شوکه کرد که تاثیر موجی بر انتظارات بازار برای افزایش احتمالی 1% توسط فدرال رزرو در چهارشنبه آینده داشت. چنین انتظارات تکانشی از آن زمان به پایان رسیده است و اکنون پیش بینی افزایش 75 واحدی در ثانیه است.

با توجه به ثبات قیمت (تورم)، SA CPI اکنون برای دو ماه متوالی سقف 6 درصد را نقض کرده است و منجر به اصلاح پیش بینی تورم SARB به 6.5 درصد برای سال 2022 شده است که از 5.9 درصد و 5.7 درصد برای سال 2023 از 5 درصد افزایش یافته است.

در جبهه رشد، بهتر از حد انتظار تولید ناخالص ملی داده‌های سه‌ماهه اول از بازنگری مثبت در تولید ناخالص داخلی 2022 به 2 درصد استقبال کردند، اما پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه دوم کاهش 1.1 درصدی را در نتیجه کاهش بار منظم و تأثیر سیل‌های کوازولو-ناتال (KZN) نشان دهد.

پیش‌بینی قیمت USD/ZAR: SARB 75 Bps افزایش می‌یابد، راند تقویت می‌شود

داده های اقتصادی زنده را از طریق DaliyFX ما سفارشی و فیلتر کنید تقویم اقتصادی

سطوح فنی USD/ZAR پیش از FOMC و تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم (ایالات متحده)

رند از زمان شکستن سطح 16.3220 تحت فشار زیادی قرار گرفته است. دلیل آن این است که ما شاهد افزایش مداوم دلار و در عین حال بادهای مخالف بزرگ برای ZAR (کاهش بار، سیل و اخیراً کاهش قیمت فلزات) بودیم.

USD/ZAR به عنوان اولین تست حرکت نزولی تجدید شده، پایین‌ترین نرخ نوسان قبلی را در 16.8950 آزمایش می‌کند. افزایش فتیله های بالایی حول 17.3057 نشان می دهد که قیمت های بالاتر به سختی به دست می آید در حالی که بازگشت از قلمرو بیش از حد خرید از طریق RSI کمک می کند تا اعتقاد به یک برگشت نزولی در حال توسعه را افزایش دهد.

پشتیبانی در 16.8950 و به دنبال آن عدد دور روانی 16.50 و در نهایت 16.3220 دور قرار دارد. تنها یک رقم برای مقاومت بر اساس سطوح اخیر وجود دارد و آن 17.3057 است.

نمودار روزانه USD/ZAR

پیش‌بینی قیمت USD/ZAR: SARB 75 Bps افزایش می‌یابد، راند تقویت می‌شود

منبع: TradingView، آماده شده توسط ریچارد اسنو

رویدادهای ریسک اصلی USD/ZAR در هفته آینده

چهارشنبه هفته آینده، FOMC برای تصمیم گیری در مورد مناسب ترین افزایش نرخ برای اقتصاد ایالات متحده با پتانسیل یک غافلگیری منفی یک روز بعد با انتشار اولین تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم تشکیل جلسه خواهد داد. تا کنون، اقتصاددانان افزایش تاسف بار 0.9 درصدی در رشد تولید ناخالص داخلی را پیش بینی می کنند که در تضاد با تخمین تولید ناخالص داخلی آتلانتا فدرال رزرو است و دومین انقباض متوالی را پیش بینی می کند که ایالات متحده را وارد رکود فنی می کند. اگر تولید ناخالص داخلی مطابق با برآوردهای فدرال رزرو باشد، USD/ZAR بیشتر کاهش خواهد یافت.

— نوشته ریچارد اسنو برای DailyFX.com

با ریچارد در توییتر تماس بگیرید و دنبال کنید: @RichardSnowFX

منبع