قیمت نفت خام در آستانه نشست اوپک پلاس و چشم انداز آفتابی افزایش یافت. برای WTI کجا؟


نفت خام، دلار آمریکا، WTI، اوپک پلاس، CFTC، عقب ماندگی – نکات صحبت

  • قیمت نفت خام با کاهش تولید اوپک پلاس افزایش یافته است
  • تعداد سرفصل کاهش عرضه ممکن است با تولید واقعی متفاوت باشد
  • اگر اوپک پلاس کاهش‌های کلان را انجام دهد، آیا WTI جایگاه بالایی را پس خواهد گرفت؟

توصیه شده توسط دانیل مک کارتی

پیش بینی نفت رایگان خود را دریافت کنید

قیمت نفت خام به روز چهارشنبه ادامه پیدا کرد زیرا گمانه زنی ها در مورد کاهش تولید اوپک پلاس در نشست امروز آنها و چشم انداز بهتر در مورد دارایی های ریسک به طور کلی وجود دارد.

کاهش عرضه از این کارتل توسط برخی در بازار تا 2 میلیون بشکه در روز تخمین زده شده است که در مقایسه با برآوردهای قبلی حدود 1 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

موضوعی که در اعلام چنین کاهشی وجود دارد این است که بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت در باشگاه قادر به دستیابی به اهداف سهمیه فعلی نیستند. هر گونه کاهش سهمیه ممکن است بر عرضه واقعی تأثیر مهمی نداشته باشد.

با نگاهی به داده‌های کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC)، شرکت‌کنندگان خالص معاملات آتی غیرتجاری (سفته‌بازی) همچنان به کاهش موقعیت طولانی مدت ادامه می‌دهند.

آخرین مطالعه تا 27 سپتامبر نشان داد که 226 هزار قرارداد طولانی مدت است که از 240 هزار در هفته قبل کاهش یافته و به پایین ترین سطح 6 سال اخیر که در آگوست 210 هزار مشاهده شده است، نزدیک شده است.

فصلی بودن طلای سیاه در 5 سال گذشته، پیش از کاهش تا پایان سال، تا نزدیک به پایان اکتبر شاهد حرکت های مطلوبی بوده است.

توصیه شده توسط دانیل مک کارتی

نحوه تجارت نفت

نشانه ای از پویایی عرضه و تقاضا در بازار نفت، عقب ماندگی است. زمانی اتفاق می‌افتد که نزدیک‌ترین قرارداد به تسویه حساب، گران‌تر از قراردادی است که بعد از قرارداد اول تسویه می‌شود.

این نشان دهنده تمایل بازار برای پرداخت بیشتر برای تحویل فوری، به جای اینکه منتظر بماند، می باشد. عقب ماندگی در حال افزایش است و این می تواند نشان دهنده این باشد که ممکن است فشارهای صعودی قیمت در کوتاه مدت در حال ظهور باشد.

نوسانات در بازار نفت، همانطور که با شاخص OVX اندازه گیری می شود، نیز افزایش یافته است و ممکن است نشان دهد که نگرانی های فزاینده ای در مورد جهت آینده قیمت نفت وجود دارد.

پس زمینه کالاها در این هفته با این تصور که اوج جنگ طلبی از سوی بانک های مرکزی ممکن است پشت سر ما باشد، کمک شده است.

بانک مرکزی استرالیا (RBA) در روز سه شنبه نرخ بهره را 25 واحد پایه افزایش داد و به 2.60 درصد رساند که کمتر از پیش بینی 50 بشکه ای بود. این منجر به گمانه زنی هایی شد که سایر بانک های مرکزی ممکن است در طول موج مشابهی باشند.

این امیدها تا حدودی به دلیل افزایش نرخ RBNZ تا 50 بشکه در روز از بین رفت، اما هنوز در روند قیمتی خود را نشان نداده است، زیرا بازارهای سهام هنوز پس از تصمیم گیری پررونق هستند.

حال و هوای مثبت در بازارها موجب شده است که دلار آمریکا کاهش یابد و به نفت خام و سایر کالاها اجازه دهد تا امروز به رشدهای اخیر خود ادامه دهند.

نفت خام WTI، عقب ماندگی و نوسانات (OVX)

image1.png

نمودار ایجاد شده در TradingView

— نوشته شده توسط دانیل مک کارتی، استراتژیست برای DailyFX.com

برای تماس با دانیل، از بخش نظرات زیر استفاده کنید یا @DanMcCathyFX در توییتر

منبع