تئوری گزینه های پایه و نحوه کار آن


گاما SQUEEZE TALKING Points

برخی گاما فشردن را مفهومی مرموز می دانند. هدف این مقاله این است که پیچیدگی‌های فشار گاما را با پوشش ایده‌های کلیدی زیر روشن کند:

  • فشار گاما چیست؟
  • میز تماس یونانی دلتا و گاما.
  • چه چیزی باعث فشار گاما می شود و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟
  • فشار گاما در مقابل فشار کوتاه.
  • نمونه فشار گاما

فشار گاما چیست؟

فشار گاما تابعی است از اینکه بازارسازان پس از فروش تماس، مواجهه خود را با گامای منفی (کوتاه) و دلتای منفی (کوتاه) پوشش می دهند. گزینه ها در یک سهام خاص

همه اینها ممکن است گیج کننده به نظر برسد، بنابراین بیایید آن را تجزیه کنیم:

دلتا – این نشان دهنده تغییر مورد انتظار در است قیمت یک گزینه در پاسخ به یک دلار تغییر در قیمت سهام اساسی. دلتای مثبت نشان‌دهنده موقعیت خرید در بازار است زیرا قیمت گزینه مطابق با افزایش قیمت سهام (دلتا) افزایش می‌یابد، در حالی که دلتای منفی به کوتاه بودن بازار مربوط می‌شود.

OPTIONS DELTA DIAGRAM

گاما – گاما اولین مشتق از دلتا است و به سادگی نشان دهنده آن است نرخ تغییر دلتا. مقادیر گاما برای گزینه های ATM (در پول) بالاترین و برای گزینه های OTM (بی پول) یا ITM (in-the-money) کمتر است.

گامای بلند – نشان می دهد که دلتای موقعیت اختیار با افزایش قیمت سهم افزایش می یابد و بالعکس.

اسهورت گاما – نشان می دهد که دلتای موقعیت اختیار با افزایش قیمت سهم کاهش می یابد و بالعکس.

نمودار بالا نشان می دهد که چگونه ارزش دلتای تماس با قیمت سهام تغییر می کند. شیب در اطراف گزینه های ATM تند است که نرخ تغییر و در نتیجه خود گاما است. منحنی صاف تر برای گزینه های OTM عمیق به صورت گرافیکی نشان می دهد که چرا گاما برای گزینه های OTM عمیق و ITM کمترین است.

میز تماس یونانی دلتا و گاما

جهت

دلتا

گاما

تماس طولانی

+

+

تماس کوتاه

چه چیزی باعث فشار گاما می شود و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟

هیچ عاملی در ایجاد فشار گاما وجود ندارد، با این حال، چندین اهداکننده مهم به این پدیده وجود دارد:

  • گزینه های تماس کوتاه مدت روی سهام.
  • پرچین دلتا.
  • سهام با نقدینگی پایین

برای جلوگیری از اثرات منفی فشار گاما، سرمایه گذاران باید دو قانون ساده را در نظر داشته باشند:

  • تا زمانی که فشار گاما در حال انجام است، سهام کوتاه نکنید – سعی کنید تاپ ها را انتخاب کنید.
  • از فروش گزینه های تماس خودداری کنید.

فشار گاما در مقابل فشار کوتاه

فشار کوتاه شامل کوتاه کردن یا استقراض سهام و بازخرید در تاریخ بعدی است، اما زمانی که خریداران بازار را هجوم می‌آورند و قیمت سهم را بالاتر می‌برند، فروشندگان کوتاه مدت با پیوستن به جنون خرید در تلاش برای کاهش زیان و بسته شدن قیمت سهام، به فشار صعودی می‌افزایند. موقعیت ها

از سوی دیگر، فشار گاما شامل گزینه‌ها می‌شود، و زمانی که بازارسازان گزینه‌های OTM عمیق را می‌فروشند، آنها ملزم به خرید سهام بیشتر و بیشتری هستند تا با افزایش گامای این گزینه، از قرار گرفتن در معرض افزایش قیمت سهام محافظت کنند، به همین دلیل به آن “” می‌گویند. فشار گاما’. این ممکن است با مثال زیر واضح تر شود.

نمونه فشار گاما

اخیراً، تماشای GameStop (GME) پس از افزایش شدید قیمت سهام، خبرساز شد. در داخل یک فاصله زمانی نسبتا کوتاه (نمودار زیر را ببینید). وقتی سرمایه گذاران گزینه های تماس را در GME خریداری می کنند، باید طرف مقابل وجود داشته باشد. در بیشتر موارد، بازارساز (طرف مقابل) این موقعیت را در طرف دیگر معامله می گیرد. بازارسازان عموماً نسبت به تغییرات اساسی قیمت سهام و سود حاصل از معامله (اسپرد) بی تفاوت هستند. بنابراین، در صورت افزایش قیمت‌های سهام، پذیرش تماس‌های طولانی مدت، برای بازارساز ریسک دارد. برای محافظت در برابر چنین حرکات نامطلوبی، بازارسازان به بازار می روند و سهم مربوطه را خریداری می کنند.

این در نهایت چیزی است که باعث افزایش شدید قیمت سهام GME شد. در تئوری این اتفاق ترکیبی از فشار کوتاه و فشردن گاما با فشار گاما بود که سوخت اضافی برای آتش فراهم می کرد.

GameStop Corp. در مقابل S&P 500 Index

GameStop فشار گاما در مقابل SPX

نمودار تهیه شده توسط وارن ونکتاس، Refinitiv

با وارن در توییتر تماس بگیرید و دنبال کنید: @WVenketas

منبع