خانه / اخبار / اخبار ارز / احتمال افزایش تدریجی و بیشتر نرخ بهره فدرال رزرو

احتمال افزایش تدریجی و بیشتر نرخ بهره فدرال رزرو

دیروز در مقایسه با واکنش بازار به سخنرانی ترامپ می‌توان گفت که واکنش دلار به بیانیه سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا قوی‌تر بود. بعدازاینکه فدرال رزرو آمریکا به بهبود رشد اقتصادی اشاره کرد و برآوردهای تورمی را ارتقا داد، دلار آمریکا به‌شدت رشد کرد. این حرکت دلار آمریکا موجب شد تا دلار بخشی از افت‌های اولیه در برابر یورو، دلار استرالیا و نیوزیلند را جبران کند و حتی USDJPY به بالای ۱۰۹٫۴۰ صعود کرد، اما در پایان معاملات نیویورک، دوباره دلار از اوج‌های دیروز پایین آمد.

بر اساس بیانیه فدرال رزرو آمریکا، کمیته اعتقاد دارد که تورم آمریکا در سال ۲۰۱۸ رشد خواهد کرد و در اطراف ۲ درصد به تعادل خواهد رسید، این در حالی است که در نشست‌های قبلی، فدرال رزرو انتظار داشت که تورم در میان‌مدت در زیر ۲ درصد باقی بماند. به همین خاطر فدرال رزرو کلمه “بیشتر” را به عبارت مربوط به افزایش نرخ بهره اضافه کرد. “کمیته انتظار دارد که وضعیت اقتصادی آمریکا به‌گونه‌ای بهبود یابد که اجازه افزایش تدریجی بیشتر را به نرخ بهره را بدهد.” در واکنش به این موضوع، انتظارات نرخ بهره‌ای بازار هم بهبود یافت و شانس افزایش نرخ بهره ماه مارس از مقدار ۷۳ درصد به ۸۳ درصد رسید. از نظر بازار بعد از ماه مارس، دومین مرحله افزایش نرخ بهره در ماه اوت یا سپتامبر روی خواهد داد.

بااین‌حال هنوز زود است که از تشکیل کف قیمتی در دلار آمریکا حرف زد. هرچند که دلار آمریکا می‌تواند ۵۰ تا ۱۰۰ پیپ دیگر در برابر سایر ارزهای اصلی رشد کند، اما فشارهای فروش دلار بسیار قوی هستند. داستان رشد اقتصاد جهانی، سیاست‌های انبساطی مالی دولت آمریکا، فشارهای فروش در بازار اوراق خزانه‌داری آمریکا و خروج تدریجی فدرال رزرو از سیاست‌های انبساطی پولی، دلار آمریکا را تحت‌فشار قرار داده‌اند. بااین‌حال بعد از سقوط شدید دلار آمریکا، احتمال بازگشت اصلاحی بازار وجود دارد. در طول معاملات امروز و فردا مشخص خواهد شد که دلار به چه شکلی معامله خواهد شد. انتظارات نسبت به داده‌های اشتغال آمریکا و انتشار داده‌های واقعی نشان خواهند که دلار بازگشت صعودی را به راه خواهد انداخت یا خیر.

احتمالاً رشد NFP بهبود خواهد یافت، اما رشد دستمزدها می‌تواند افت کند و درحالی‌که این گزارش تأثیری بر افزایش نرخ بهره ماه مارس نخواهد گذاشت، اما می‌تواند بهانه‌ای به دست فروشندگان دلار آمریکا بدهد. تنها زمانی می‌توان به رشد دلار آمریکا امیدوار بود که رشد NFP بیش از ۱۸۵ هزار واحد و رشد دستمزدها هم بیش از ۰٫۳ درصد باشد. در هر صورت انتظار می‌رود که دلار آمریکا تا انتشار گزارش‌های اشتغال رشد کند، اما هر افزایشی در دلار آمریکا موجب ورود فروشندگان جدید به بازار خواهد شد.

همچنین ببینید

شاخص دلار به پایین ترین سطح سه سال اخیر سقوط کرده است

دیروز روز پر نوسانی برای بازار ارز خارجی بود، به طوری که شاخص دلار آمریکا ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *